Preloader
Web Tasarım Nedir

Web Tasarım Nedir

Web tasarımcılar, internet sitesi tasarlamak ve talep edildiği şekilde, kullanıma hazır hale getirerek müşterinin hizmetine sunmak için faaliyet göstermektedir. Web tasarım nedir hangi alanlarda kullanılır sorularına, internet sitesi açmak ve grafikler başta olmak üzere içeriklerin yönetileceği yazılımları belirlemek gibi birçok alanda yanıt verilebiliyor.

Web Tasarımcı Nedir?

Web siteleri, ziyaretçiler tarafından aranan ürün, tanım, bilgi veya hizmetin bulunabilmesi amacıyla ziyaret edilmektedir. Web tasarımcılar ise sitenin grafikleri, karşılaşılan ekranda görünen butonların yerleri, özellikleri, kategorilerin yapıları, içeriklerin yerleşim biçimleri gibi birçok detayı belirlemektedir. Sayfanın mobil cihazlar ve bilgisayarlar için kullanıma uygun olmasını sağlamalıdır.

Web Tasarım Aşamaları

İnternet sitesinin projesinin oluşturulması, kurulması ve site sahibi olacak kişinin isteklerine göre yapılandırılması gerekmektedir. Web tasarım nedir hangi adımlar web tasarımcının çalışmaları arasında yer alır sorularına, aşağıdaki adımlara yönelik yanıt verilmektedir;

 • Projenin kişi veya kurum için hazırlanacak olmasına bağlı olarak sitenin ana hatlarını şekillendirmek, tanıtım veya ticari site özelliği olduğunu belirlemek gerekir.
 • Web tasarım için siteyle ilgili işlemlere başlamadan önce, firmanın logosunun ve sloganının yer aldığı grafiklerin belirlenmesi gerekmektedir.
 • Grafik tasarım adımında, sayfanızda yer alacak olan tüm fotoğrafları, grafikleri ve arka planda yer alacak görseli belirlemek mümkündür.
 • Web sitesine tüm arama motorları üzerinden sorunsuz bir şekilde ulaşılabilmesi ve sitenin kullanılabilmesi için, sayfanın kodlanması gerekmektedir.
 • CMS entegrasyonunu yaparak, WordPress veya diğer sistemler üzerinden, CMS yazılımlarıyla birlikte sitenin içeriğini pratik bir şekilde güncelleme olanağı oluşturulur.
 • Web sitesinin arayüzü, içeriklerin yönetilmesini sağlayacak panel ve sitenin açılmasıyla birlikte kullanıma hazır olduğunu gösteren detaylar için test yapılması gerekmektedir.
 • Sitenin test edilmesi ve kullanımıyla ilgili sorun olmadığının görülmesi halinde, web sitesi yayına hazır şekilde teslim edilecektir.

Hangi Türlerde Web Siteleri Kurulur?

Site kurulumundan önce, nasıl bir siteye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz ve web tasarımcıyla bu isteğinizi paylaşmanız gerekmektedir. Web tasarım nedir web tasarımcılar hangi siteleri kurar sorusunun yanıtı şu şekildedir;

 • Kişisel blog siteleri;
 • Sosyal medya – chat siteleri;
 • E- ticaret siteleri;
 • Haber siteleri;
 • Kurumsal siteler;
 • Tanıtım, pazarlama ve forum siteleri;

Düşüncelerinizi paylaşmak için blog sitesi, ürünlerinizin satışını yapmak için e- ticaret sitesi, firmanızın tanıtımını yapmak için kurumsal sitelerden yararlanabilirsiniz. Her bir amaca uygun türde tema ve eklenti bulunmaktadır. Web tasarımcılar, müşterilerinin isteklerine uygun siteyi tasarlarken, müşterisi tarafından logo istenmesi veya her sayfa için özel bir ara yüz talep edilmesi halinde, bu detaylarla ilgilenecektir.

Web Tasarım Hizmetleri Maliyeti

İnternet sitesi kurmak, domain ve hosting için başvuruda bulunulmasının yanı sıra, ücretli eklentiler veya temalar kullanılmasına göre, farklı seviyelerde maliyetler yaratmaktadır. Web tasarım nedir ücretli midir sorusuna, maliyet kalemleri açısından yanıt verilmesi için, sitenin açılmasıyla farklı aşamalarda maliyetlerle karşılaşılabileceğinin belirtilmesi mümkündür. Firmanın logosu bulunmuyorsa, logo çalışmalarının web tasarımcılar tarafından yapılması ve sitede bu logoya yer verilmesi de maliyetler arasında yer alacaktır.

Web Tasarım Hizmeti Veren Firmalar

İnternet sitesi açılması, grafiklerinin hazırlanması, logonun belirlenmesi, içeriklerin yayına hazır olduğu bir sayfa haline getirilmesi için web tasarım çalışmaları yapılmaktadır. Web tasarım nedir sorusuna, web tasarımcılar tarafından gerçekleştirilen kodlama, arayüz oluşturma, tema seçimi ve eklentilerin yer verilmesiyle ilgili çalışmalardır yanıtı veriliyor. Sosyal medya, SEO ve web tasarım çalışmaları için TMT Medya ile iletişime geçebilir ve özel paketlerden yararlanabilirsiniz. Site kurulmasını, ücretli veya ücretsiz temalar kullanılarak sitenizin istediğiniz türde tasarlanmasını sağlamak için TMT Medya ile görüşebilirsiniz.