TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Dijital Pazarlama Nedir Nerelerde Kullanılır

Pazarlamanın online olarak yapılmasını talep eden kişi ve kurumlar, hitap edecekleri kitlenin özelliklerini net olarak bilmek istemektedir. Dijital pazarlama nedir sorusunun yanıtı, hedef kitlenin belirlenmesi ve pazarlanacak ürünlerin direkt olarak bu ürünlere ilgisi olan kişilerin ulaşabileceği şekilde yayınlanmasına dayanmaktadır.

Pazarlama Stratejisi ve Bütçe Belirleme

Ürünlerinizin ve firmanızın tanıtımını yaparken, hangi hizmetlerinize daha fazla ilgi gösterildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak pantolon türündeki ürünleriniz için yoğun ilgi bulunuyorsa, yarı yarıya daha az ilgi gören eldiven türündeki ürünleriniz için daha yüksek bir reklam bütçesi belirlemeniz doğru olmayacaktır. Az satılan ürünlerinizi parlatmaya çalışmak yerine, halihazırda trende uygun şekilde en çok ilgi gören ürün ve hizmetlerde popüler hale gelmeye çalışmalısınız. Bütçenizi tüm ürünleriniz için eşit dağıtmanız halinde, rakiplerinizle bazı ürünlerinizin pazarlaması konusunda geri kalabilirsiniz. Sektörün durumunu takip edebilecek ve bütçeyi anlık olarak düzenleyebilecek uzman ekiple çalışmanız önerilmektedir.

Dijital Pazarlamanın Kullanıldığı Alanlar

Dijital pazarlamanın organik ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler için yapılması son derece önemlidir. Reklamın yayınlandığı alanların doğru seçilmesi, arama yapılan kelimeler üzerine, bu aramaları yapan kişilerin karşısına reklam çıkarılması son derece etkili bir yöntemdir. Video paylaşım platformları, sosyal medya ve arama motorları üzerinden, ürünlerinizi ve çalışmalarınızı tanıtabilirsiniz. Organik ziyaretçi kazanmak için SEO çalışmalarının yapılmasını sağlayabilir ve uzun vadeli olarak birçok kelimeyle ilgili ilk sırada yer almaya başlayabilirsiniz. Dijital pazarlama nerelerde kullanılır sorusuna, en çok kullanıldığı alanlar arasında yer alan şu maddelerle yanıt verilmesi mümkündür;
  • İnfografik oluşturma;
  • Sosyal medya platformları;
  • Markaların logolar ve ürünlerine yönelik çevrim içi tanıtımları;
  • İnternet siteleri;
  • Blog siteleri

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Geleneksel medya ile günümüzde daha etkili bir şekilde dijital pazarlama yapılmasını sağlayan yeni medya arasında ciddi bir veri farkı bulunmaktadır. Dijital pazarlama nedir sorusunun, dijital pazarlamada etkili olunup olunmadığını gösteren kriterler nelerdir şeklinde sorulması mümkündür. Konvansiyonel medya türünde, reklamlarınızın etkisini tam olarak ölçmeniz imkansızdır. Yeni medyada ise reklamın kaç kişi tarafından görüldüğü, kimin sadece görüp geçtiği, kimin tıkladığı ve kimin hizmet satın aldığı detaylı bir şekilde raporlanmaktadır.

Dijital Pazarlamada Tıklama Başı Maliyet

Dijital pazarlama; ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve kurumsal paylaşımlarınızın ne kadar insana ulaştığını takip etmeyi kolaylaştırmaktadır. Hitap ettiğiniz kitlenin büyüklüğünü doğrudan reklam bütçenize göre belirleyebilir, tam olarak hedef kitleye uygun türde pazarlama stratejileri benimseyebilirsiniz. Siteniz ve hizmetleriniz için vereceğiniz reklamlara yönelik PPC oranları, Google Adwords üzerinden düzenlenebiliyor. Gün içerisinde sitenize reklamlar aracılığıyla kaç kişinin girdiğini ve organik olarak kaç kişinin girdiğini takip edebilirsiniz. Hedef kelimelerin aratılma sayılarına uygun bütçelerle reklam verebilir, belirlenen kelimelerde arama yapan kişilerin karşısına ilk sırada çıkabilirsiniz. Gösterim başına ve tıklama başına maliyetler, direkt olarak hedeflediğiniz insanlara ulaşmanın en verimli yollarının başında gelmektedir.

Dijital Pazarlama Hizmeti Veren Firmalar

Türkiye’de yurt içi ve yurt dışı yayınlar yapan web siteleri ve sosyal medya hesapları için dijital pazarlama stratejileri belirlenmesi mümkündür. E- ticaret siteleri, mizah sayfaları, kişisel profiller, blog siteleri ve haber siteleri gibi çeşitli içeriklerin yer aldığı platformlara yönelik farklı stratejiler belirlenmektedir. Dijital pazarlama nerelerde kullanılır sorusuna sosyal medya, web siteleri, alışveriş yapılabilen platformlar ve bilgilendirmeye yönelik içeriklere sahip haber siteleri yanıtı verilmektedir. Uzun süredir dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, SEO danışmanlığı ve web tasarım hizmeti veren TMT Medya, özel paketlerle destek alabileceğiniz kurumların başında geliyor. Web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden ulaştığınız kitlenin büyümesini sağlamak, özel pazarlama stratejileri belirlenmesine yönelik destek almak için iletişime geçebilirsiniz.
Written by

Leave a comment