TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Dijital Pazarlama Yoluyla Satış Artırma Fikirleri

Dijital pazarlama, internet sistemlerinin tamamında reklam, tanıtım, pazarlama ve satış etkinliklerinin uygulanması ve sürdürülmesidir. Dijital pazarlama yoluyla satış artırma fikirleri uygulanarak, ulusal ve global dijital etkinlik alanları yaratabilir ve markanızı geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar?

Sosyal medya platformları ve internet alanlarında yapılan çalışmalar ve çeşitli uygulamalarla reklam ve satış, dijital pazarlama olarak tanımlanır. Ürün ve hizmet tanıtımı, pazarlama, doğrudan satış gibi etkinlikleri içerir. E-ticaret, e-ihracat, e-ithalat gibi unsurların en önemli ögesi, dijital sistem etkinlikleridir. Her marka, kurum ve kuruluş, kurumsal kimliğinin yanı sıra dijital kimlik edinmek zorunluluğundadır. Şayet, etkin ticaret yapmak istiyorsa. Uygun reklam maliyetleri ve daha çok erişim olanağıyla e-ticaret ve dijital pazarlama, ayrılmaz bir bütün niteliğindedir.

Dijital Pazarlama Arz ve Talep

Geleneksel pazarlama yöntemlerine alternatif olarak gelişen ve günümüzde tüm dünyada en etkili pazarlama sistemi olarak kullanılan dijital marketing, arz ve talep değerlerinde açık ara öndedir. Global alanda yapılan araştırmalara göre;
  • 16 ila 65 yaş aralığındaki web kullanıcılarının günlük e-ticaret etkinlikleri incelenmiş ve 1 aylık rapor hazırlanmıştır. Buna göre; % 89 oranında dilimin, internet üzerinden alışveriş araması yaptığı sonucuna varılmıştır.
  • Sonuçlarda; %69’un alışverişi tamamladığı ve online alışveriş yaptığı belirlenmiştir.
  • Zamandan kazanma ve kolay erişebilirlik unsurlarıyla tercih edilen online alışveriş, dijital pazarlama sistemlerinin de büyümesi ve gelişmesine katkı sağlamaktadır.
  • Online alışverişin 7/24 etkin yapılması ve global alanda erişebilirliğin maksimum seviyede olması, talebin de doğrudan artmasını sağlamıştır.
Pazarlama, satış ve reklam etkinliklerinde, fiziki mağazalarında online alışveriş sistemleriyle senkronize ticaret sürdürdükleri görülmektedir. Arza göre talebin artması, dijital pazarlama alanına hemen her ticari girişimin yönelmesine zemin hazırlıyor.

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Search Engine Optimization (SEO), dijital pazarlamanın anahtar kelimesi olarak düşünülebilir. Optimizasyon sağlama, arama motoru işlevi olarak nitelendirilen ve Google dostu olan Arama Motoru Optimizasyonu, dijital pazarlama yöntemleri arasında ilk sıradadır.
  • SEO
Tarayıcılarda ilk sırada yer almak ve kullanıcılara doğrudan önerilmek için uygulanan teknikler bütünüdür. Hedef kitleye daha hızlı ve üst sıradan erişmek için arama motoru optimizasyonu yapmak önemlidir. Anahtar kelime kullanımı ve bunların ideal biçimde siteye, yazıya, URL’ye entegre edilmesiyle, dijital pazarlamayı daha etkin şekilde sürdürebilirsiniz.
  • SEM
Search Engine Marketing olarak bilinen SEM, SEO’ya benzer çalışmalardır. Arama Motoru Pazarlaması olarak etkin şekilde kullanılan uygulamalar arasındadır. SEO’dan farklı olarak reklam çalışmalarını temsil eder. Özellikle Google reklamlarında üst sıralarda yer almak ve tanıtımlarda görsel sunumlarla hedef kitleye doğrudan ulaşmak için tercih edilir yöntemler arasındadır.
  • Inbound
Organik trafiğin artırılması için kullanılan Inbound Pazarlama tekniği; e-posta ve CRM entegraslarıyla hedef kitleye ulaşma amacıyla uygulanır. Etkinlik ve kampanyalar ile müşterilerin marka bağlılığı sağlanır.
  • Sosyal Medya Marketing
İnstagram, Facebook, Youtube gibi sosyal medya platformlarından reklam ve tanıtım etkinlikleri uygulanır. Doğrudan satış veya pazarlama çalışmalarıyla, e-ticaret grafiklerinin yükselmesi sağlanır. Hedef kitle belirlemek için; konum, yaş, cinsiyet gibi kriterler belirlenerek daha başarılı sonuçlar elde edilir.
  • E-Mail Marketing
Dijital pazarlama tekniklerinin ilk uygulamalarından mail pazarlama, hala tüm dünyada ve her marka tarafından devam ettirilen bir pazarlama yöntemidir. Bülten aboneliği veya kampanya servisi olarak kullanılan eposta marketing, bireysel kullanıcıların potansiyel ve daim müşterilere dönüştürülmesi için uygulanan ve abonelik sistemiyle, müşteriye aidiyet duygusu veren bir çalışmadır. Düzenli postalar ile müşteri, olağan duygu ve birliktelik güdüleriyle markaya bağlılık hisseder.
  • Mobil Marketing
Kişiye özel reklam çalışmalarıyla mobil araç reklamları, e-ticarette tercih edilen yöntemler arasındadır. Dijital pazarlama stratejileri arasında; mobil teknolojilerle uyumlu olmak, her kullanıcıya doğrudan erişmek demektir. Her kullanıcının akıllı telefonundan anlık erişim sağlamak için mobil pazarlama teknikleri geliştirilebilir. Uygulamalar bunun en basit çalışmalarıdır.
Written by

Leave a comment