TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Domain Backorder Nedir?

Backorder, kelime manası olarak ön sipariştir. Dijital sistem usullerince terimlenen Domain Backorder, istediğiniz alan adını almanızla alakalıdır. İsmi, kendinize tahsis etmeniz olarak ifade edilebilir. Web site tasarımı yapmak isteyen veya e-ticaret sistemi için Domain Backorder nedir, ne işe yarar gibi konularda merak eden kullanıcılar için özelliklerinden bahsedebiliriz.

Ön Sipariş Nedir?

Tüm dünyayı düşünürsek, milyonlarca alan adı olduğunu tahmin edebiliriz. Benzersiz bir alan adı almak için diğerlerinden önce alan adını domain backorder sistemiyle alabilirsiniz. ‘’Önce Gelen Alır’’ mantığı, her alanda olduğu gibi dijital sistemde de etkindir. ICANN protokollerine uygun şekilde ilgili alan adına ilk talip olan alır. Bahsedilen sistemin işlemesi için kayıt oluşturmaya ise ön sipariş verme denilir. Yani domain backorder tam manasıyla ‘’Rezerve Etme’’ olarak ifade edilir. Almak istediğiniz alan adına kayıt oluşturarak, adınıza tahsis edilmesini sağlayabilirsiniz. Renew Grace Period (Grace Dönemi Yenile) olan bir alan adını kaydederek satın alabilirsiniz. Bu sistemin kullanılmasını etkin hale getirense ön sipariş sistemi yani backorderdır.

Domain Backorder Nasıl Çalışıyor?

Silinme sürecinde olan alan adlarının, ön sipariş sistemiyle alınması; düzenli kontrol edilerek sağlanır. Sistem tarafından yapılan otomatik sorgulama ile silinme sürecinde olan alan adı backorder servisiyle alınır. Ve alan adı boşta olduğu an tescil edilebilir. Bu hizmeti veren firmalar üzerinden ön sipariş usulü uygulanabilir. Backorder siparişi oluşturularak ödemesi sağlanır. Alan adına birden fazla ön sipariş verilmesi durumunda ise açık artırma tekniği uygulanır. En çok para veren, ilgili alan adına sahip olur. Alma hakkına sahip olunan alan adı için firma arasında sözleşme yapılır. Yapılan backorder anlaşması dahilinde; anlaşma şartları belirterek ödeme yapılması önemlidir. backorder sistemi ile satın alınan alan adları için ek ücret ödemesi yapılır. Firmaların hizmet tarifelerine göre ücret yansıtılmakla birlikte, minimal tutarda ön sipariş maliyeti eklenir.

Domain Backorder Avantajları ve Özellikleri

Backorder usulüyle alınan alan adı, satışın başarılı şekilde gerçekleşmesiyle 1 yılık sürede yenilenmektedir. Domain sektörünün en etkili yöntemlerinden biri olarak ön sipariş sisteminin kullanılması, istenilen alan adının alınması için önemlidir. Domain firmaları tarafından yapılan açık artırmalar ile bahsedilen alan adına sahip olabilirsiniz. Alan adının önceden rezerve edilmesi ve kullanımda olan kişiden boşa düşmesi anında hemen alınması, yepyeni bir sektörün gelişmesini sağlamıştır. “pending delete” yani silinme sürecinde olan sistemden düşme ve alınma hakkını sağlayacak alan adı için ön sipariş vererek, rezerve yapabilirsiniz. Ön sipariş verildiğinde ön ödemenin de yapılması gerekiyor. Domain backorder sistemi ilk olarak iki binli yılların başlarında bir hizmet olarak sunulmaya başlamıştır. Zamanla bir sistem haline ve bir sektör haline dönüşmüştür. Web siteniz için ideal alan adını almak için hemen ön siparişinizi verebilir ve önce gelen alır sıralamasındaki yerinizi alabilirsiniz. Ardından gerekirse açık artırmaya girerek, ilgilendiğiniz alan adının sahibi olabilirsiniz.

Domain Backorder Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön sipariş işlemlerini hızlı şekilde gerçekleştirmeniz ve milyonlarca kullanıcının yer aldığı sistemden en hızlı biçimde yararlanmanız önemlidir. Alan adı alış- satış etkinliklerinin gelişmesiyle, farklı ve çok sayıda firmadan alan adı almak yerine tek bir platformda etkin olmanız, başarı sağlamanıza yardımcı olacaktır. TMT Medya onaylı mail sistemiyle domain ve backorder hizmetlerinden güvenilir şekilde yararlanabilirsiniz. Güvenilir olmayan firmaların, aracı platformların ek ödeme, ara ödeme gibi unsurlarına maruz kalmadan istediğiniz alan adı için backorder olanaklarından yararlanabilirsiniz.
Written by

Leave a comment