TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

E Ticaret Sitesi Kurmak

E- ticaret alanında kendini geliştirmek ve ürünlerini Türkiye geneline pazarlamaya başlamak isteyen kişiler, ilk olarak e ticaret sitesi kurmak için adım atabilir. Piyasada bu hizmeti veren, müşterilerinin ürün satışı yapacakları alanla platformla kaliteli tasarım ve satış altyapısını oluşturan firmalar bulunmaktadır.

Kendim E- Ticaret Sitesi Kurabilir Miyim?

Diğer web site türlerinde olduğu gibi, e- ticaret amacıyla özel bir site kurmanız mümkündür. Elektronik ticaretin yapılması için tüm ürünlerin tek tek girilmesi, her biri için ödeme panelinin oluşturulması, ürünlerin SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra web tasarım, mobil uyumluluk, kategori düzenleme, sipariş takibi ve canlı destek gibi alanlarda gerekli olan tüm çalışmaları yapmanız şarttır. Müşteriler tarafından bu konulardan biri veya birkaçıyla ilgili eksiklik tespit edilmesi halinde, sitenizden sipariş verilmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka profesyonel bir kurumdan, e- ticaret sitesi kurma ve ürünlerin satışı için altyapıyı oluşturma desteğini almalısınız.

E Ticaret Sitesi Kurma Masrafları

E- ticaret sitesinde satış yapmak için yapılması gereken tek işlem, e ticaret sitesi kurmak ile sınırlı değildir. Ürünlerin temin edilmesi, depolanması, verilen siparişler sonucunda kodlarla müşterilere gönderimin sağlanması, kargoya anlaşılması, iade edilen ürünlerin takibinin yapılması gerekmektedir. Çeşitli platformlar üzerinden yapılan satışlar için ödemeleri takip etmeli, siteniz için düzenli olarak SEO çalışmalarının yapılmasını sağlamalı, web sitenize yeni ürünler eklemeye devam etmelisiniz. Siteyi sadece aynı ürünlerle yıllar boyunca sabit tutmak yerine, yenilikler getirmeli ve ürün sayınızı ve stoklarınızı büyütmeye çalışmalısınız. E- ticaret sitesi kurmak istediğiniz takdirde kargo şirketiyle anlaşılması, satışa hazır stok için ürün tedarik edilmesi, şirket açılması, web sitesi açılması için özel masraflarla karşılaşılacaktır.

E- Ticaret Sitesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E ticaret sitesi kurmak için profesyonel bir firmayla anlaştığınızda, ürünlerinizin neler olacağını ve hangi platformlarda satacağınıza karar vermiş olmalısınız. E- ticaret için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir;
  • E- ticaret alanında hizmet vermek için şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir.
  • Hizmet vereceğiniz ürünlere yönelik başlangıçta yeterli miktarda stok için ürün tedarik etmelisiniz.
  • E ticaret sitesi kurmalı, sitenizi çeşitli online satış platformlarıyla entegre halde ulaşıma uygun hale getirmelisiniz.
  • Ürünleriniz için stok takip yazılımı almalı ve anlaşmalı kargo üzerinden gönderilen ürünlerin takibiyle ilgili özel anlaşmalar yapmalısınız.
  • Ürünlerinizin ve e- ticaret hizmetinizin daha fazla kişiye ulaşması için sosyal medya hesaplarınız üzerinden reklamlar vermelisiniz.
  • Web sitenizin ilgili şehirlerde ve ürünlerde üst sıralarda yer almasını sağlamak için e- ticaret sitesine yönelik SEO çalışmaları yaptırmalısınız.

Trendyol ve Hepsiburada Entegrasyonu

Ürünlerinizin sadece resmi siteniz üzerinden yayınlanmasını sağlayabileceğiniz gibi, diğer online satış platformlarından yararlanmanız da mümkündür. Trendyol gibi çeşitli siteler üzerinden yapılan satışlarda komisyon ödenmesi gerektiğini unutmamalı ve kendi sitenizde gerçekleştirdiğiniz satışların üzerindeki fiyatları belirlemelisiniz. E ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin dikkat etmediği ve özen göstermediği en önemli nokta, web sitesindeki ürünlerin sosyal medyada tanıtımının yapılmamasıdır. Ürünlerinizin fotoğraflarını, özelliklerini, fiyatlarını, güncel ürünlerin sitenizde yayınlandığına dair duyurularını sosyal medya hesapları üzerinden yapabilirsiniz. Web sitenize eklediğiniz ürünlerin tümünü, N11 gibi çeşitli platformlar üzerinden de aynı anda satışa sunabilirsiniz.

E- Ticaret Sitesi Kuran Şirketler

Türkiye’de online satışlarla ilgili tüm teknik desteği sağlayacak, sitenizin zamanla daha fazla insana ulaşması için SEO çalışmalarını gerçekleştirebilecek firmalar bulunmaktadır. E ticaret sitesi kurmak istediğiniz zaman, bu alanda uzman personellere sahip olan TMT Medya ile iletişime geçebilirsiniz. Sosyal medya, seo ve web tasarım, site için teknik destek almak, yeni ürünlerin yayınlanmasını sağlamak için TMT Medya ile görüşmeniz yeterlidir. Özel e- ticaret paketi sayesinde tüm ürünlerinizin yer aldığı hazır bir siteyi teslim alabilirsiniz.
Written by

Leave a comment