TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Github Nedir, Nerelerde Kullanılır

Yazılım alanında uzmanlaşmış kişilerden destek almak istediğiniz durumlarda, projenizin yapısını korurken bir yandan da düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Projelerinizin ana verilerine zarar vermeden, güncel verilerinin yazılımcılar tarafından kullanılmasını ve üzerlerinde farklı bir değişiklik yapmasını sağlamak mümkündür. Github nedir sorusuna, GitHub platformunun, yazılımsal değişiklikleri ana verileri koruyarak ve bu verilere internetten açık kaynakla ulaşarak yapmanın mümkün olduğu yanıtı verilmektedir.

Github Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Github nerelerde kullanılır sorusuna oyun sektörü, bilişim sektörü, otomotiv sektörü, oyun sektörü gibi birçok sektörle ilgili yanıt verilmesi mümkündür. Yazılımcıların uzmanlık alanlarına uygun şekilde, birçok farklı firmayla çalışması ve GitHub bünyesindeki projelerde yer alma olanağı bulunmaktadır. Yazılımla yönetilen tüm projelerde GitHub platformundan yararlanılması mümkündür.

GitHub Ücretli Mi?

GitHub platformunda ücretli ve ücretsiz üyelik seçenekleri bulunmaktadır. Deneme amacıyla üyelik ücreti ödenmeden sistemde kayıt oluşturabileceğiniz gibi, uzun süreli ve sınırsız kullanımlar için üye olmanız gerekmektedir. Üyelik ücretlerini, anlaştığınız firmadan tahsil edebilir veya sizin için açılmış olan hesaba girerek, sistemde yerinizi alabilirsiniz. Hesabın açılmasının ardından, belirlenen projeye katılabilmeniz için davet almanız gerekmektedir. Projeye dahil olduktan sonra, ana depodan dosyaları hesabınızın depolama alanına alabilir ve üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

GitHub Avantajları Nelerdir?

Yazılımlarda yapılacak olan değişiklikler için, farklı yazılımcıların kendi depolama alanları üzerinden düzenlemeleri gerçekleştirmesi mümkündür. Yapılan çalışmalar sonucunda, yazılımcıların yapmış oldukları yeni kodlamalar, ana yazılıma dahil edilir. Eğer herhangi bir aksaklık olursa, ana dosyaya eklenen son kodlar birkaç saniye içerisinde çıkarılır ve yazılımın geneline olumsuz etki etmemesi sağlanır. Herhangi bir projede yapılacak olan geliştirmeler için, ekibinizin dışındaki kişileri de projeye dahil edebilir ve özel kodlar ekleyerek, projenize katkı sunmalarını sağlayabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından insanla, açık kaynak kodlu bir şekilde çalışılmasına imkan tanıyor oluşu, GitHub kontrol sisteminin en önemli avantajları arasında yer almaktadır. Github nedir sorusuna, bir projenin yazılımının özel depolarda değiştirilebildiği ve yapılandırılabildiği özel yapıdaki kontrol sistemidir yanıtı verilmektedir.

GitHub Güvenilir Mi?

GitHub platformunda paylaşılan proje yazılımlarında ana dosyaların paydaşlar tarafından değiştirilmesi mümkün değildir. Bu durum, üçüncü şahıslar ve projede yer alan yazılımcılar tarafından herhangi bir teknik sorun yaratılmasının önüne geçmektedir. Kurum verileri, proje verileri ve projede o ana kadar yapılmış olan düzenlemelerin yanlışlıkla silinmesi ve yok olması gibi bir durum söz konusu değildir. 10 yıldan uzun süredir kullanılan bu platformda yüz binlerce yazılımcı tarafından, 1 milyondan fazla proje üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Açık kaynak kodlu olacak şekilde paylaşılan verilerin, ekipte yer alan kişilerin kendi depolama alanları üzerinden düzenlenmesi mümkündür. Yöneticinin izni olmaksızın ana depolama alanında kod değişimlerinin yapılmasına izin verilmemektedir.

Yazılım Geliştirme Desteği Veren Firmalar

Projenizde yaşadığınız teknik aksaklıkların giderilmesi, düşüncelerinizin projeye yansıtılabilmesi için gerekli olan teknik desteği, ekibinizin dışındaki kişilerden alabilirsiniz. Github nerelerde kullanılır sorusuna başta oyunlar, mobil uygulamalar ve çeşitli işletim sistemlerinde geçerli olan programların açık kaynak kodlu yayınları için yanıt verilmektedir. Sosyal medya yönetimi, siteleriniz için SEO ve web tasarım çalışmalarının yapılması, kodlama alanında teknik destek ihtiyacınızın giderilmesi için TMT Medya ile görüşebilirsiniz. Firma tarafından çok sayıdaki yazılım dili üzerinden, kodlamalarınızın kontrol edilmesi ve gereken detaylarda düzenlemelerin yapılması mümkündür. Projenizde düzenlenmesi gerektiğini düşündüğünüz konular için dosyaları GitHub üzerinden paylaşmanız yeterlidir. TMT Medya yazılım personelleri tarafından kısa süre içerisinde istediğiniz kodların eklenmesini sağlayabilirsiniz.
Written by

Leave a comment