TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Google Analytics Nedir

Web sitelerinin arama motoru optimizasyonu ve pazarlama faaliyetlerinin kusursuza yakın bir şekilde gerçekleştirilmesi için Google Analytics kullanmanız gerekmektedir. Google Analytics nedir nasıl kullanılır sorularına, Google tarafından açılan ücretsiz eğitim programları üzerinden yanıt bulabilirsiniz. Bu veri analiz platformunun ne işe yaradığı ve sitenizde nasıl bir sonuç yaratacağı hakkındaki detaylar, yazımızda yer almaktadır.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Web sitenizde yayınladığınız içeriklerin, satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerin, sosyal medya hesaplarıyla entegre ettiğiniz sayfanızın yüzlerce farklı verisi bulunmaktadır. Sitenizde kaç dakika süre geçirildiği, hangi cihazlarla siteye giriş yapıldığı, en çok hangi türdeki içeriklerinizin tıklandığı, günde kaç kez tıklama aldığınız, Google Analytics ile raporlanabiliyor. Sadece sitedeki sonuçları görmek üzerine kullanıma sunulmuş bir platform olmadığı için, reklam vermeden önce bütçenizi hangi çalışmalara ayırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Web sitenizdeki bazı kelime grupları için reklamlı bir şekilde, ilk sayfada çıkmanızı sağlayacak şekilde bütçe ayırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, organik SEO çalışmaları yaptırarak, ilk sayfada organik şekilde yer alabilirsiniz.

Google Ziyaretçi Analizi

Google Analytics nedir sorusunun en kısa ve net şekilde, ziyaretçiler ve site arasındaki etkileşimi analiz edebileceğiniz platformdur yanıtını vermek mümkündür. Ziyaretçilerin ilgi alanlarına, yaşlarına ve yaşadıkları bölgeye bağlı olarak SEO çalışmalarının yapılması son derece kolay hale gelecektir. Reklamların lokal veya global bir şekilde verilmesiyle, ulaşılacak kitlenin öngörülmesi sağlanır. Ziyaretçilerin bilgisayar ve telefonla entegre halde olan hesapları üzerinden girmiş oldukları sitelerde aradığını bulup bulamama durumlarına göre, sitelerin sıralamadaki yeri dahi etkilenmektedir.

Google Analytics Hesabı Nasıl Açılır?

Google Analytics nedir bu serviste hesap nasıl açılır sorularına detaylı bir şekilde açıklama yapmış bulunuyoruz. Google Analytics hesabını şu adımları takip ederek açabilirsiniz;
  • Google Analytics hesabınıza giriş yapın.
  • Yönetici butonuna tıklayın.
  • Hesap butonuna tıkladıktan sonra, yeni hesap oluştur bölümünden ilgili bilgileri doldurmaya başlayın.
  • Hesap adı ve hesabın kullanım amaçlarıyla ilgili bölümleri doldurup onaylayın.
  • Hesabınızla birlikte kullanacağınız web sitesini veya ürettiğiniz bir uygulama bulunuyorsa, o uygulamanın adını girmeniz istenecektir.
  • Web sitenizin URL’sini doğru bir şekilde girin.
  • Web sitenizle ilgili hesap entegrasyonunu sağlamak için sektör belirleyin.
  • Hesabınıza özel raporlama saat dilimi bölümünden, verilerin hangi saatte raporlanacağını işaretleyin.
  • Veri paylaşımı ayarları için, hesabınızdaki verilerin hangi özelliklere göre paylaşılacağını belirleyin ve sonraki adıma geçin.
  • İzleme kimliği edin butonuna tıklayın ve hesabınızla entegre halde olan web siteniz veya varsa mobil uygulamanız için geçerli olan kimliği kullanmaya başlayın.

Google Analytics İle Hedef Kitle Belirleme

Arama motoru optimizasyonu için çalışmaların gerçekleştirilmesi esnasında, Google Analytics verileri son derece önemli olacaktır. Sitenizi takip eden kişilerin özellikleri, ilgi alanları, yaş grupları, hangi şehirlerde veya hangi ülkelerde ikamet ettikleri, hangi cihazlardan sitenize girdikleri gibi birçok veriye ulaşabilirsiniz. Sitenizi bu verilere uygun şekilde düzenleyebilir, içeriklerinizi de hedef kitlenizin size ait olan sayfaya ilgi gösterdiği alanlara yönelik geliştirebilirsiniz. Google Analytics nedir sorusuna, web sitelerinin ve mobil uygulamaların hitap ettiği kitlenin analiz edilmesi için onlarca farklı kriterde rapor sunulan platformdur yanıtı verilmektedir.

Google Analytics Ücretli Mi?

Yönettiğiniz sayfalarla ilgili reklam vermek, ziyaretçilerinizin hangi kanallar yoluyla sitenize girdiğini takip etmek, sosyal medya hesapları üzerinden gelen ziyaretçilerin sayısını ve organik olarak gelenlerin sayısını görmek için kullanabilirsiniz. Google Analytics nedir ve ücretli midir sorularına, bu servisin tamamen ücretsiz bir performans analizi servisi olduğu yanıtı verilmektedir. Sosyal medya, SEO ve web tasarım alanında profesyonel destek almak için TMT Medya müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz.
Written by

Leave a comment