TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

HTML Nedir, Ne İşe Yarar

HTML, web sitelerindeki içeriklerin sitede nasıl yer alacağını kodlarla yönetmenizi sağlayan programlama dilidir. Döngü özelliklerine sahip olan programlama kodlarının yer almadığı HTML ne işe yarar sorusuna, web sitelerinde görsellerin ve diğer içeriklerin yayınlanmasını ve ulaşılabilirliğini destekler yanıtı verilmektedir.

HTML Nedir?

HTML’nin açılımı Hyper Text Markup Language olarak bilinmektedir. Bilgisayardan ve mobil cihazlardan giriş yapılan web sitelerinin tümünde bu dilin kodlamalarından yararlanılmaktadır. Web sitelerinin tümü sadece HTML kodlarından oluşmaz. Diğer programlama dillerindeki kodlamalar da site içeriklerinin ve dinamik sayfa kullanımlarının özelliklerini belirlemeye yardımcı olurlar. İşaretleme dili olarak kullanılan HTML, web sitelerinin baştan sona tüm kategorilerindeki içeriklerin yapılandırılmasında rol oynar. Sayfada yer almasını istediğiniz ve istemediğiniz tüm görselleri, metinleri, butonları ve sayfa geçişlerindeki animasyonları HTML ile kontrol etmeniz mümkündür.

HTML Kullanarak Web Sitesi Yapılır Mı?

İnternet sitesi kurmak için yararlanabileceğiniz programlama dilleri arasında HTML de yer alıyor fakat bu dil tek başına yeterli değildir. CSS, JavaScript, PHP, ASP.NET ve Python gibi birçok dilin kullanıldığı durumlar bulunmaktadır. Görsellerin sitede yer alması, verilerin işlenmesi, sitedeki sayfalar arasındaki geçişin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için diğer programlama dillerinden de yararlanılmaktadır. HTML nedir sorusuna web sitelerindeki yayınların düzenlenmesine yönelik programlama dili yanıtı verilmesine rağmen, tam olarak programlama dili gibi görülmemektedir. For, While döngülerinin olmamasına ek olarak, HTML dilinde IF ve Else sorguları da yer almamaktadır.

HTML Nasıl Öğrenilir?

Web siteleri için yazılım geliştirme alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler, eğitim setlerinden yararlanarak ve hazır kodları inceleyerek, zamanla HTML dilini öğrenebilir. HTML ne işe yarar sorusuna, web sitesinde yer vereceğiniz içeriklerin çeşitli arama motorlarında derlenmesi sonucunda, sitenizdeki içeriklerin görüntülenmesini sağlayan dildir yanıtı verilebilir. Web sitenizde düzenlemelerde bulunmak için HTML dilini bilmek zorunda değilsiniz. Profesyonel bir freelance yazılımcıyla veya medya şirketiyle görüşerek, sitenizde gerekli olan kodlamaların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Programlama için kullanılan popüler dillerden farklı olarak, geleneksel sorgu kelimelerinin yer almadığını söylemek mümkündür. Kısa süre içerisinde HTML öğrenmek için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır;
  • HTML dilinin yer aldığı eğitim setlerini kullanabilirsiniz.
  • Web sitesi kodlama ve temel programlama dilleriyle ilgili eğitimler alabilirsiniz.
  • GitHub gibi açık kaynak kodlu sistemler üzerinden, HTML dilinin kullanıldığı yazılımları inceleyebilirsiniz.

HTML’yi Kimlerin Bilmesi Gerekiyor?

Profesyonel bir şekilde, baştan sonra web sitesi tasarlamak istiyorsanız HTML dilinin üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Mobil uygulama geliştirmek ve masaüstü programlarla ilgili kodlar yazmak istiyorsanız, HTML dilini öğrenmelisiniz. İnternet üzerinden yayınlanacak olan ve web bağlantılı olan içeriklerin yer aldığı tüm kodlamalar için HTML bilinmesi son derece önemlidir. Diğer kodlama programlarının bilinmemesi durumunda, web sitesi tasarlamak için HTML bilmek yeterlidir. Sitedeki görsel ve yazılı içeriklerin, sitede nasıl yer alacağını belirlemek isteyen kişilerin bu dile ağırlık vermesi gerekiyor. İlk kez web sitesi kuran kişiler, sitelerinde geliştirmelerini kendileri yapmak istiyorlarsa mutlaka HTML’yi öğrenmelidir.

Web Tasarımı ve Yazılımı Yapan Firmalar

HTML nedir sorusuna profesyonel kurumlar aracılığıyla yanıt bulmak istemeniz halinde, TMT Medya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Web sitenizde yaşadığınız yazılımsal problemlerin giderilmesi için profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz. Web sitesinde olması gereken tüm eklentiler, temalar ve kodlar hazırlanacak ve siteniz kullanıma hazır şekilde teslim edilecektir. Sosyal medya, SEO ve web tasarım alanlarında faaliyet gösteren TMT Medya, yazılım ve web tasarım konularında çok uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.
Written by

Leave a comment