TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

PHP Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

PHP dili, dinamik web sayfalarının oluşturulması için HTML ile birlikte aynı kodlamalarla kullanılmaktadır. Sunucudaki verilerin yönetilmesi için önemli bir yere sahip olan PHP nedir sorusuna, sitenin arka plandaki işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan yazılım dilidir yanıtı verilmektedir.

PHP Ne İşe Yarar?

Projelerde temel programlama dili olarak kullanılan PHP, web sitelerinde ve web tabanlı uygulamalarda en sık karşılaşılan ve öğrenilmesi en kolay olan programlama dillerinden biridir. Ücretsiz bir yapıya sahip olması, lisans alınmasının gerekmemesi nedeniyle, dünyaca ünlü web sitelerinde açık kaynak kodlu bu yazılım dilinden yararlanılmaktadır.

PHP Dili Nerede Kullanılır?

Web sitelerindeki eklentiler, temalar ve arka planda gerçekleştirilmesi gereken işlemler için PHP yazılım dili kullanılmaktadır. Başta Facebook, Yahoo ve WordPress olmak üzere birçok sitede PHP yazılımlarıyla veri işlendiği bilinmektedir. PHP ne işe yarar sorusuna, web sitelerinin altyapısını oluşturmak, sunucuyla veri alışverişinin gerçekleştirilmesini sağlamak gibi amaçları bulunmaktadır.

PHP Dilinin Avantajları Nelerdir?

PHP yazılım dilimim kullanılmasıyla, oluşturulacak olan kodlama üzerinden sunucuya komutların gönderilmesi mümkündür. HTML dilinin yer aldığı yazılımların içerisinde bulundurulabilen bu yazılım dili, web uygulamalarının geliştirilmesi için sıkça kullanılmaktadır. PHP yazılım dilimim kullanıldığı alanlarda şu avantajlar elde edilmektedir;
  • Son derece pratik bir yapıya sahip olması, PHP dilinin kısa süre içerisinde öğrenilmesini sağlıyor. Kodların yazımıyla ilgili mantığı öğrendikten sonra, web siteleri için bu yazılım diliyle gerekli çalışmaları gerçekleştirmek mümkündür.
  • PHP kullanılarak yapılacak olan tüm yazılımlar, her işletim sisteminde geçerliliğe sahiptir. İşletim sistemi farkı nedeniyle kodların çalışmaması söz konusu değildir.
  • PHP kodlarının yazılması için, son derece basit metin programlarından yararlanılması mümkündür. Not defteri üzerine yazılacak olan kodlar dahi yeterli olacaktır.
  • Dünya genelinde kullanılan, ufak ve devasa boyutlardaki tüm verilerin yer aldığı veri tabanlarında PHP kodlarından yararlanılabiliyor.
  • PHP dersleri için ücretli veya ücretsiz birçok öğretici videodan ve eğitim setinden yararlanabilirsiniz. Kodların kolaylığı ve kısa sürede anlaşılabilir yapısı nedeniyle, ücretsiz eğitimlerle de hızlıca öğrenmeniz mümkündür.
  • Açık kodlu bir yazılım dili olması, sürekli olarak geliştirilmesini ve yazılacak olan kodlarda yeniliklere açık olmasını sağlamaktadır.

PHP Ücretli Mi?

PHP yazılım dilinin kullanıldığı alanlarda ücretsiz bir şekilde bu dilden yararlanılması mümkündür. Herhangi bir lisans ücreti ödenmesi gerekmediği gibi, gelişime açık bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle hem zamanla çok daha iyi hale geliyor hem de her zaman için ücretsiz olması nedeniyle, web sitelerindeki yazılımlarda en çok kullanılan yazılım dilleri arasında yer alıyor. Not defteri de dahil olmak üzere tüm metin programları üzerinde kodlamalar yapabilir ve bunları işinize uygun şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. PHP diline uygun uygulamalar üretmek, siteler oluşturmak için herhangi bir lisans ücreti ödemeniz gerekmez.

PHP Diliyle Site Açılır Mı?

PHP nerelerde kullanılır sorusuna, web siteleri için sunucularda yapılacak olan işlemlere yönelik kullanıma uygun olduğu yanıtı verilebiliyor. Sosyal medya, SEO, mobil uygulama geliştirme, site kodlama, program geliştirme ve web tasarım hizmetlerini TMT Medya’dan alabilirsiniz. Türkiye’de yazılım alanında yetişmiş personelleriyle hizmet veren kurum tarafından web siteleriniz ve programlarınız için özel düzenlemeler yapılabiliyor. Uygun fiyatlarla anlaşma gerçekleştirebilir ve taleplerinize uygun yazılım düzenlemelerini yapmalarını sağlayabilirsiniz. Web sitelerinde PHP diline ek olarak başta HTML olmak üzere birçok dilin kullanılması gerekmektedir. Web site açmak ve web tasarım çalışmalarının gerçekleştirilmesini sağlamak için TMT Medya ile görüşebilirsiniz.
Written by

Leave a comment