TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

SQL Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Verilerinizin saklanması ve belirli özelliklerine gire kategorize edilmesi gerektiği durumlarda, özel veri sistemlerinden yararlanılması gerekmektedir. SQL nedir sorusu için, veri tabanlarında yer alan verilerin işlenmesi ve saklanması amacıyla kullanılan sorgu dili yanıtı verilmektedir.

SQL Nedir?

SQL, verilerin çeşitli kriterlere göre listelenmesini ve depolanmasını sağlamaktadır. Verilerin yıllar boyunca saklı kalacak şekilde veri tabanına kaydedilmesi, bazı kriterlerin veya verilerin isteğe bağlı olarak düzenlenmesi, güncellenmesi mümkündür. Örnek olarak milyonlarca insanın yaşadığı bir şehirde, sadece 23 yaşındaki insanların listelenmesi ve kayıtlarına ulaşılması gerekiyorsa, bu işlemin birkaç saniye içerisinde yapılması mümkündür. Aynı işlemi bölge genelinde ve ülke genelinde kayıtlı olan veriler üzerinden yapma olanağı bulunmaktadır. Günümüzde bu sistem ile milyarlarca kişinin verileri kayıt altına alınmakta ve saklanmaktadır.

SQL Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Veri tabanı üzerinde çok sayıdaki sorgunun ve verinin, kullanım amacına göre kategorize edilmesi ve kayıt altına alınması mümkündür. SQL nerelerde kullanılır hangi amaçlarla kullanılır sorularına yanıt olarak aşağıdaki bilgiler verilmektedir;
  • SQL sisteminin temel amacı, kayıt defterine veri eklemektedir.
  • Eklenen verilerin biriktiği veri tabanı üzerinde, belirlediğiniz kriterlere göre arama yapabilir ve verileri anında bulabilirsiniz.
  • Verileri kayıt altına alabilir ve gereksiz verileri sistemden silebilirsiniz.
  • Verilerin tamamını, listeleme kriterlerine göre veya genel özelliklerine göre güncelleme olanağı sağlar.
  • Tüm verilerin genel raporuna ulaşabilir, verileri sorgulayabilir ve kayıtlar üzerinden arama yapabilirsiniz.
  • Kayıtlı olan veriler için yeni tablolar yaratarak, bu datalarla ilgili yeni veri kategorileri ekleyebilirsiniz.

SQL Programları Ne İşe Yarar?

SQL nerelerde kullanılır sorusuna, büyük verilerin saklanması ve yeni verilerin kaydedilmeye devam edilmesi gereken tüm alanlarda kullanılır yanıtını vermek mümkündür. Aşağıdaki programlar, SQL sisteminde kullanılmaktadır;
  • MySQL; Linux tabanlı sunucularda en çok ilgi gösterilen programların başında gelmektedir. Oracle tarafından tasarlanan program, devasa projelerde yer alan verilerin saklanmasını ve güncel bir şekilde listelenmesini sağlamaktadır. On binlerce, yüz binlerce, milyonlarca kişinin çok sayıdaki verisinin saklanmasını sağlayan veri depolama programıdır.
  • Oracle; Başta devletler ve milyonlarca kişiye ulaşmış uygulamalar ve siteler olmak üzere, devasa projeler için kullanılan veri depolama programıdır. Güvenilirliği, tüm verilerin onlarca farklı özelliğe göre listelenebiliyor ve güncellenebiliyor oluşu, bu programın ilgi görmesini sağlamaktadır.
  • MSSQL; Microsoft, Linux ve Windows sürümlerinde kullanıma uygun olan MSSQL, her bir kayıt için verinin onlarca farklı bilgisiyle birlikte korunmasını sağlar. 50 bine kadar olan satırdaki verilerin yer aldığı veri tabanında sorunsuz bir şekilde çalıştığı görülmektedir. 50 binin üzerindeki verinin bulunduğu kayıtların yapılacak olması halinde, veri tabanında aksaklıklar ve yavaşlamalar meydana geleceği için tavsiye edilmez.

SQL Kullanmanın Avantajları

Excel üzerinden yüzlerce kişinin verisinin kayıt altında tutulması mümkünken, milyonlarca hatta milyarlarca kişinin verilerinin, güvenli bir sistemde yer almasına gerekiyor. Verilerin korunması, gerektiğinde değiştirilmesi, tarihlere ve isteğe bağlı olarak belirlenen onlarca kritere göre listelenmesi mümkündür. Çeşitli veri tabanı programları kullanılarak, sistemde yıllar boyunca veri depolanması mümkündür.

SQL Özellikleri

SQL dışındaki veri depolama sistemlerinin kullanılması, bir süre sonra çok fazla veri nedeniyle yavaşlamalara neden olmaktadır. Zaman içerisinde birken verinin kolay bir şekilde işlenebileceği, sadece belirli özelliklere sahip olan verilerin işaretlenebileceği, verilerin güncellenebileceği bir yapısı bulunmaktadır. SQL nedir sorusuna veri depolama ve verilerin güvenli bir şekilde korunmasını sağlama sistemi olarak yanıt verilebiliyor. Saklamak istediğiniz verileri, yavaşlama ve güvenlik sorunları olmaksızın depolayabileceğiniz ve listeleyebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Türkiye’de müşterilerine sosyal medya, SEO ve web tasarım alanlarında hizmet veren TMT Medya ile iletişime geçerek, ihtiyaç duyduğunuz çalışmaları yaptırabilirsiniz.
Written by

Leave a comment