TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Tıklama Başına Ödeme (PCC)

Tıklama başına ödeme olarak bilinen PCC, online pazarlama kanalıdır. İnternette yer alan işletmelerin müşterilerine doğrudan ulaşmalarını sağlayan marketing sistemidir. PPC reklamları özellikle dijital sistemler üzerinde yeni faaliyet göstermeye başlayan işletmeler için oldukça önemlidir. Hızlı etkinlik ve dönüş sağlaya tıklama başına ödeme sistemi, diğer dijital pazarlama tekniklerine göre daha çok tercih edilebilir.

PCC Nedir, Ne İşe Yarar?

Google’da favori olmak, üst sıralarda yer almak, milyarlarca kişinin var olan tek bir koltuğa oturmak istemesi gibidir. Dolayısıyla Google algoritması aday belirlemesini gizli kriterler ile uygular. İçerik Kraldır kaidesi, bu yöntem için dile gelmiş ve etkin şekilde kullanılan bir deyimdir. Google’ın koltuğa kimi oturtacağını bilmek ve uzun süreli istikrarlı çalışma yapmak, PCC reklamlarının da etkin şekilde kullanılmasını sağlıyor. Google sıralama çalışmalarına, SEO uygulamalarına alternatif sağlayan PCC reklamları, ilgili web sitesine hızlı trafik çekmek için uygulanır. Pay Per Click (PCC) yani Tıklama Başına Ödeme sistemi; çeşitli platformlarda reklam veren sistemlerin, tıklama başına ücretlendirme yapılan bir reklamcılık çalışmasıdır. Yayıncılara yapılan ödeme, her tıklama için yapılır. Google başta olmak üzere sosyal medya sistemleri ve çeşitli platformlarda yayınlanan reklamladır.

PCC Reklamları Avantajlı mıdır?

CPC yani Tıklama Başına Ödeme reklamcılığı veya PCC reklam modeli, CPA olarak tanımlanan (Cost Per Action) ya da CPM (Cost Per Mille) kavramlarıyla bütünsel olarak kullanılır. Kısa ve yalın tanımıyla ödemeli reklamcılık olarak bilinen PCC reklamları, hızlı aksiyon almak açısından avantajlı olarak değerlendirilir. Tek bir platform olmamakla birlikte pek çok dijital sistem üzerinden ödemeli reklamcılık sağlamasıyla, avantaj kazandıran bir modeldir. PCC reklamcılık sisteminde önemli etkenler;
  • Reklam veren sistemler
  • Reklam yayın ağları
  • Aracı platformlar
Olarak sınıflandırılan platformlar, sistemin temelini oluşturur. Hedef kitleye ulaşmak ve reklamlarını sunmak için platforma yapılan ödemelerle sürdürülen bir uygulamadır.

CPC Tıklama Başına Ödeme

Cost per Click reklamcılık sisteminde, reklamların herhangi bir maliyet oluşturmadığı ancak tıklama başına ücretlendirme yapılan sistemdir. Google türündeki platformlarda reklam verenlerin, yayıncı platforma ödeme yapması durumudur. Her tıklama için ücretlendirme yapılır ve firma, platforma reklam ödemesi yapar. Genel geçer bir reklam ücretlendirilmesi yapılma ve sadece bu reklamı görenler, reklama tıklayanlar için ücretlendirme yapılır. Bu da fiyatta avantaj elde etmenizi sağlar.

CPM Gösterim Başına Ödeme

Cost per Mile reklamcılık uygulamasında; yapılan gösterimlere istinaden ücretlendirme yapılır. Fiyat teklifi verme usulünde yapılan uygulamada, her reklam gösterimi için bir maliyet sunulur. Reklam yayınlanmaya başladığında ne kadar gösterim yapılmışsa, reklam verene maliyetlendirme yapılır. Örneğin gösterim için 1 TL reklam teklifi sunmuşsanız, bin gösterimde uygulanan rakamdır. Yani her bin gösterime 1 TL ödersiniz.

CPA Aksiyon Başına Ödeme

Cost Per Action reklamcılık sisteminde; etkileşim ve aksiyon temalı reklam modelidir. Reklam ve gösterim üzerine satış yapılması, hizmetin satın alınması usulüyle verilen reklam teklifleridir. Hedef odaklı reklam türünde, link üzerinden anlaşılan hedef eylemin gerçekleşmesiyle, reklam ücretlendirmesi yapılır.

Ödemeli Reklamcılık Faydalı mıdır? Avantajları Nelerdir?

Pay Per Click sistemi yani ödemeli reklamcılık, içerisinde çeşitli avantajları barındırır. Tıklama ve eylem üzerine yapılan ödemeler ile gereksiz reklam maliyetleri ödemek zorunda kalmazsınız. Çeşitli sayılarda reklam teklifi vermek ve opsiyonel halde kullanmak, sistemi test etmek ve faydalarını görmek açısından avantajlıdır. PPC reklam uygulamalarının avantajları arasında;
  • Sadece tıklama başına ödeme yaparsınız
  • Hızlı ve etkili sonuçlar almanız açısından önemlidir
  • Hedef odaklı reklam maliyeti ödersiniz.
  • Bütçe ve maliyet kontrolü sağlayabilirsiniz.
Written by

Leave a comment