TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

VDS (Virtual Dedicated Server) Server Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanal atanmış sunucu olarak kullanılan VDS (Virtual Dedicated Server); web uygulamak ve dağıtım- barındırma gibi etkinlikler için sağlanan bir sunucu kiralama sistemidir. Bireysel kiralama sağlanır ve diğer kullanıcılara kiralama yapılmadığı için çoklu ortam oluşmaz.

VDS (Virtual Dedicated Server) Server Nedir?

Her VDS’nin kendine ait disk yeri, CPU tahsisi, belleği, bant genişliği ve işletim sistemi vardır. Ayrıca, diğer kiracılarla paylaşmayı gerektirmek yerine, sadece bireysel kullanım olanağı sağladığı için özel kaynaktır. VDS ayrıca, son kullanıcıların sunucularına internet üzerinden küresel erişim sağlayan kapsamlı donanımdır. Uzaktan erişime olanak sağlar. Özel ihtiyaçların giderilmesi için uygulanan kiralama sitemi, düzenli ve istikrarlı bir yapıya sahiptir. CPU kullanımında ya da ekstra olarak yüksek performanslı projelerde kullanıma uygun olup bu tür projelerde avantaj sağlar. VDS kullanmak sadece CPU gücü kullanımı için değil, G7 Ç performansı sağlamak ve artırmak için önemlidir. Bu uygulamayı kullanması önerilen;
 • Ziyaretçisi ve online alışveriş etkinliği yüksek olan mağazaların kullanımı için ideal çözümler sunar
 • Hesaplama türü etkinlikleri yüksek olan sitelerin kullanımı için uygundur
 • Medya türü internet sitelerine önerilen bir uygulamadır

VPS ve VDS Arasındaki Fark Nedir?

VPS, sanal özel sunucu olarak ifade edilir. VDS ise, sanal atanmış sunucu olarak kullanılır. Her ikisi de farklı özelliklere sahiptir. Ancak birbirlerini ifade etmek için kullanılmasında sakınca olmayan uygulamalardır. Temel olarak sanallaştırma üzerine kullanılan işlemlerdir.
 • Sanal Özel Sunucular (VPS) işletim sistemi düzeyinde sanallaştırma
 • Sanal Atanmış Sunucular (VDS) paravirtualization sonucu
Oluşturulan uygulamalardır. Kiralanan küçük sanal bölümler olarak kullanılan her iki özellik, web sitelerin ihtiyaçlarına göre kullanılır.

OS Düzeyinde Sanallaştırma

Temel olarak işletim sistemi mantığında sürdürülen sanal sunucular, sanallaştırma sonucunda oluşturulan kapsayıcı ögelerdir. Ana sunucunun CPU, RAM, depolama ve bant genişliğine ek olarak ana işletim sisteminin çekirdeğini paylaşır. Sınırlı şekilde sanallaştırma sağlanır ve genel manada ekstra farklılıklara neden olmaz. Sanal ve özel sunucuların bütününe VPS denir.

Paravirtualization Sanallaştırma

Sanallaştırma opsiyonuyla sağlanan işlemde; işletim sisteminde çalışan, ana işletim sistemiyle sanal makinelerin etkileşimini sağlayan sanallaştırma biçimidir. Özelleştirme düzeyinde hiper yazılım gerektiren uygulama sayesinde, açık kaynak kodlu seçimlerle uygulanır.

VDS’in Avantajları

VDS kullanımında; RAM, CPU ve disk alanı kaynakları kişiye özel/ siteye özeldir. Farklı kullanıcı/ kiracılarla paylaşılmaz. Bu özel alan kullanımına ek olarak performans etkilenmesini de önler. VDS avantajları arasında ayrıca;
 • Root erişiminde sunucu üzerinde kontrol sağlamayı olanaklı hale getirir
 • Kaynak artırımını kolaylıkla sağlayan VDS, web site ihtiyaçlarını karşılar
 • Trafik dalgalanmalarının sorunsuz şekilde aşılmasına olanak sağlar
 • Hızda sorun olmaz ve geç yüklenme sorunu yaşanmaz
 • Fiyat ve maliyet avantajı sağlar decicated sunuculara oranla ekonomik avantaj sağlar
İstenilen güvenlik yazılımlarıyla senkronize ve uyumlu kullanım sağlanması konusunda da avantalıdır.

VDS Dezavantajları Nelerdir?

Teknik bilgiler gerektiren ve kapsamlı kullanım sağlayan bir sistemdir. Detay, uğraşı gerektirir. Yazılımlarla özelleştirilmek istenen uygulama nedeniyle, VPS sistemine oranla daha pahalıdır.
 • Sunucu kaynağında çeşitli sistemlere göre sınırlıdır. Örneğin bulur ve dedicated sunucular daha ekonomik maliyetlerle kullanılır.
 • Hostingler ve paylaşımlı hosting sistemlerine nazaran ideal kullanım ve performans sağlıyor olması, herhangi bir dedicated gücünde kullanılmasını sağlamıyor. VPS bu güce erişemez.
 • Sınırsız değil kısıtlı yetki sahibi site olmasına neden olur
Web sitenin ihtiyacına göre uygun çözümlerle TMT Medya olarak danışmanlık ve internet çözümleri sunuyoruz. VDS kullanımları için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
Written by

Leave a comment