TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Web Sitenizin Hızlı Olması İçin Öneriler

Site hızlandırma çalışmaları, pratik uygulamalar ve yapacağınız çeşitli ayarlamalar ile sağlanabilir. Web sitenizin hızlı olması için öneriler ve düzeltmeler ile ziyaret trafiğinizin etkin olmasını sağlayabilirsiniz. Peki hız artırma teknikleri nelerdir ve neler yapılmalıdır?

Web Site Hızlandırma Yöntemleri

Site hızlandırmak, organik trafiğin sağlanması ve sürdürülmesi için önemlidir. Hızlı erişim özellikle e-ticaret sistemleri için hem kullanıcı deneyimi hem satış sirkülasyonun sağlanması adına öncelik ister. Web site hızlandırmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şöyledir;
 • Hosting seçimlerinizi itinayla yapınız
 • Site görsellerinde optimizasyon sağlanması önemlidir
 • Ön bellek kullanımından faydalanın
 • İçerik dağıtımını ideal şekilde yapmak ve dağıtım ağı kullanmak, site hızını artırır
 • Hatalı kodların düzeltilmesi, hız kazanmanıza yardımcı olacaktır
 • HTML, CSS ve Java Script gereksiz kodları silerek, sitenin hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz
Ayrıca hız testi yapmak, site performansıyla alakalı bilgi almak için kolay bir yöntemdir.

Web Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin hızlı olması için dijital sistem üzerinden hız testi uygulayın. Hem arama motorları kriterlerinde hem kullanıcı deneyimlerinde site hızı, önemli değerlendirme unsurudur. Hız testi sonucuna göre siteyi hızlandırmak için teknikleri uygulayabilirsiniz. Google skorunun ideal oranlarda olması, seo çalışmalarınızın da başarılı sonuçlar almasına etkendir.

Dosyaları Küçültmek, Hız Artırır mı?

Web site hızını iyileştirmek için dosyaları küçültmek ve birleştirmek önemlidir. HTML, CSS ve JavaScript dosyaları, sayfa görüntüsü için önemli ancak küçültülebilir dosyalardır. Gereksiz kodlar, boşluk ve biçimlendirmenin küçültülmesi, birleştirilmesi, hızın iyileştirilmesinde etkilidir. LiteSpeed Cache gibi eklentiler kullanarak, kod birleştirme yapabilirsiniz. Eklentiyi edindikten sonra;
 • Settings > Advanced View’e tıklayın > Optimize sekmesine tıklayın
 • Ardından; CSS Minify, CSS Combine, JS Minify, JS Combine, HTML Minify seçeneklerini ON konumuna getirin
 • Save Changes simgesine tıklayın ve kaydedin
İşlemi tamamladıktan sonra web sitenizi kontrol ederek görüntüde herhangi bir değişiklik olup olmadığını teyit edin. Şayet sitede herhangi bir sorun oluşmuş ise az önceki ayarlarda On konumuna aldığınız sekmeleri yenide Off konumuna alabilirsiniz.

Veritabanı Temizlemek Hızı Artırır mı?

Optimizasyon sağlamak ve veritabanında temizleme yapmak, site hızının iyileştirilmesinde etkilidir. Özellikle WordPress sitelerde; gereksiz taslaklar, spam ve çöp kutusu, veritabanının işgal olmasına neden olur. İşlem yapmak için edindiğiniz Lite Speed üzerinden veritabanı temizlemesi sağlayabilirsiniz. İşlem oldukça kolaydır;
 • LiteSpeed ikonuna tıklayın
 • Manage sekmesine basın
 • DB Optimizer sekmesini seçin
 • Clean All deyin
Veritabanı temizlenecek ve hız artacaktır. İşlem sonrasında yeniden hız testi yaparak, kontrol edebilirsiniz.

Sunucu Süresini Azaltma

Sunucu yanıtlama süresinin azaltılması, web sitenizde hız kazanmanızı sağlayan teknikler arasındadır. DNS yanıt süresi genellikle kullanılan sunucu ve hostinge bağlıdır. Tarayıcının siteyi bulması için sağlanan süre, optimizasyon sağlanarak azaltılabilir. Hızlı bir sunucu kullanmak veya ideal hosting seçimi yapmak, hız kesmeden devam etmenizde etkilidir.

Cache Hız Etkisi

Tarayıcı önbelleğin etkin olması, geçici depolama alanının dolmaması için önemlidir. Ziyaret edilen sayfalardaki ögeler, bu alanda depo edilir. Bu tür dosyaları yeniden indirmenize gerek olmadan hızlı erişim sağlayan cache’in etkin olması, sonraki ziyaretinizde daha hızlı açılış sağlar.

Görselleri Kullanarak Hız Artırın

Web sitenizin hızını artırmak için görselleri kaldırmak veya sıkıştırmak, etkili bir yöntemdir. Sayfaların yüklenme sürelerinde etkili olan büyük görseller, ticari sayfalarda önem taşır. Çeşitli uygulamalar kullanarak, görsel optimizasyonları sağlanabilir. Çeşitli eklentiler kullanarak görsel sıkıştırma yaparak, web sitesinin hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Profesyonel programlar veya ücretsiz eklentilerle görsel optimizasyon kolay sürede sağlanır. Ardından tekrar hız testi yapabilirsiniz.
Written by

Leave a comment