TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

WordPress Nedir, Ne İşe Yarar, Neler Yapılır?

WordPress içerik yönetim sistemi, web sitesi açıldıktan sonra arayüzün kolayca kullanılmasını, temanın seçilmesini ve eklenti bulunmasını sağlar. WordPress nedir ne işe yarar sorusuna, çeşitli özelliklere sahip web sitelerinin oluşturulmasını, siteye yönelik eklentilerin kullanılmaya başlanmasını sağlar yanıtı verilir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress, açmak istediğiniz site türüne uygun temayı hazır olarak kurabileceğiniz ve siteniz için ihtiyaç duyulan eklentilere ücretsiz şekilde ulaşabileceğiniz bir sistemdir. Sitedeki ödeme panelinin oluşturulması, ürün yerleştirme veya içeriklerin manşet şeklinde ana sayfada yer almasını sağlama amacınıza göre WordPress sisteminden yararlanabilirsiniz. Forum sitelerinin, sosyal medya platformlarının, chat sitelerinin, donate – bağış sitelerinin, online satış sitelerinin ve oyun sitelerinin kurulması için WordPress kullanılabiliyor. Günlerce hatta haftalarca kodlama yapmanız gerekmeden, kısa süre içerisinde site kurmak istemeniz halinde WordPress kullanmanız yeterli olacaktır. Hem profesyonel hem de amatör web tasarımcıların vazgeçilmez eklentileri arasında yer almasının nedeni, pratik ve güvenilir olmasıdır.

WordPress Ücretli Mi?

WordPress sistemi, hayal ettiğiniz site tasarımına ulaşmanızı ve kuracağınız sitede gerekli olan tüm eklentileri indirmenizi sağlayacak şekilde faaliyet göstermektedir. WordPress ne işe yarar hangi siteleri açmak için WordPress kullanılır sorusuna, tüm site türlerinin açılışında WordPress kullanılması mümkündür yanıtı verilmektedir. Direkt olarak hosting hizmetini alırken, WordPress kurulu şekilde siteyi teslim alabileceğiniz gibi, manüel olarak WordPress’in sitenizde yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu eklentinin indirilmesi durumunda, ZIP halinde bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz dosyayı, sitenizin dosyaları arasına atabilirsiniz. WordPress kendi başına ücretsiz bir sistemdir fakat bünyesinde bazı temalar ve eklentiler ücretli şekilde yer almaktadır. Ücretli temalar ise ücretsiz olanlara kıyasla daha şık ve kullanışlı olduğu için yoğun ilgi görmektedir.

WordPress.org ve WordPress.com Farkları

WordPress eklentisini, .org uzantılı siteden kullanmak istemeniz halinde, yüzlerce tema ve eklentiye tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşma olanağına sahip olursunuz. WordPress.org bünyesinde günümüzde 1500’ü aşkın tema bulunmaktadır. Bunlar arasında seçiminizi yapabilir veya eklenti bünyesinde yer alan ücretli eklentilerle web sitenizi tasarlayabilirsiniz. WordPress.org bünyesinde, sitenizde kullanabileceğiniz türde 15 binin üzerinde eklentiye yer verilmiştir. WordPress’in ücretli temalarının ve eklentilerinin yer aldığı, .com uzantısına sahip olan platformda 200’den fazla ücretsiz temaya ulaşabilirsiniz. Bu sitede yer verilen ücretli temalar, farklı site türlerine uygun tasarımlara sahiptir. Haber sitesi, e- ticaret sitesi, blog sitesi için ücretli ve ücretsiz temaların her birine kolayca ulaşabilirsiniz. WordPress.org adresinde yer alan 15 bin eklenti, WordPress.com bünyesinde sadece 30 eklenti olarak şekilde kullanıma sunulmuştur. İkisinden birini seçerek, sitenizdeki tüm gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Kullanmak İçin Yazılım Bilmek Gerekir Mi?

WordPress yardımıyla sitenizi tasarlamaya başladığınızda, herhangi bir kodlama dilini bilmenize veya kodlama yapmanıza gerek yoktur. WordPress ile neler yapılır sorusuna, site tasarlarken kullanabileceğiniz en hızlı, pratik, çok sayıda tema ve eklenti çeşitliliğine sahip olması nedeniyle özgürlük sunan sistem yanıtı verilebiliyor. İsterseniz e- ticaret, blog, haber sitesi gibi tamamen farklı alanlardaki siteleri sadece birkaç dakika içerisinde açmanızı sağlar. Yazılım bilmek zorunda kalmadan, pratik bir şekilde site teması değiştirebileceğiniz ve yeni eklentiler ekleyebileceğiniz belirtilmektedir.

WordPress Site Açan Firmalar

Web tasarım hizmeti verirken WordPress sisteminden yararlanan firmalara istediğiniz site türünü ve özelliklerini belirtmeniz gerekmektedir. Sektörde uzun yıllardır sosyal medya yönetimi, SEO ve web tasarım çalışmalarıyla adını duyurmayı başarmış olan TMT Medya aracılığıyla WordPress site açabilirsiniz. Sitenizde yer almasını istediğiniz ücretli ve ücretsiz tema ile eklentiler için web tasarım firmasına taleplerinizi iletmeniz yeterli olacaktır.
Written by

Leave a comment