TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

WordPresste Zararlı Kod, Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress tüm dünyada en çok tercih edilen platformlardan biridir. Bireysel ve kurumsal pek çok kullanıcı için eklentileri ve çeşitli ücretsiz kullanımlarıyla tercih edilen bir sistem haline gelmiştir. Peki, WordPress zararlı kod, virüs taraması nasıl yapılır? Web sitenizi daha güvenli hale getirmek için neler yapılmalıdır.

Zararlı Kod Yazılımlarından Nasıl Korunma Sağlanır?

İşletmeler için web konforu ve kullanıcı deneyimlerinin etkin olması önemlidir. kullanıcıları zararlı odlardan ve virüslerden korumak, site deneyiminin daha başarılı olmasında önemli rol oynar. Reklam, tanıtım, ürün ve hizmet satışı yapan platformlarda, kişisel bilgilerin ele geçirilmemesi ve ödeme bilgilerinin çalınmaması için zararlı yazılımlardan korunma sağlanmalıdır. WordPress, günümüzde kullanılan pek çok internet sitelerinin altyapısını oluşturuyor. Sistemin ücretsiz biçimde kullanılması, hem firmalar hem bireysel kullanıcılar için tercih edilir olmasını sağlıyor. Düzenleme ve etkinliklerin kullanılabilmesi, kontrol panelinden pek çok etkinliğin uygulanabilir olması, WordPress sisteminin tercih edilmesinde etkilidir. Ancak bu sistemde de zararlı kod ve virüs tehlikeleri olabiliyor. Çeşitli uygulama ve etkinlikler ile web sitenizi, zararlı kodlardan arındırabilir ve virüsleri önleyebilirsiniz.

WordPress Sisteminde Kötü Amaçlı Yazılım Tespiti

Sistem, pek çok platformda olduğu gibi çeşitli güvenlik açıklıklarını barındırabilir. Web siteye ciddi veya kalıcı zararlar vermesinin önlenmesi ve kötü amaçlı yazılımların önlenmesi adına çeşitli uygulamalar yapılmalıdır. Güvenlik tarayıcısının yüklenmesi, WordPress’te mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. Zararlı kodlara karşı korunmayı öğrenmek, siteniz için savunma ya da korunma mekanizmasının geliştirilmesiyle alakalıdır. Zararlı kodlardan korunma sağlamak için yapılması gerekenlerden şu şekilde bahsedebiliriz;
  • URL tarayıcıdan yararlanarak, virüs ve zararlı kodlardan korunma sağlanabilir. Örneğin Virüs Total kullanabilir ve bu konuda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
Siteye zararlı yazılımların girip girmediği, virüs bulaşma riskinin olup- olmadığına dair etkin kontrol sağlar. denetlemeyi sağlamak için çok sayıda virüs tarama sistemi olarak kullanılır. bu program URL’nin ücretsiz olarak taranmasına ve 60 üzerinde antivirüs kullanılmasını olanaklı hale getiren bir programdır. Web site kontörlünü hemen yapabilirsiniz.
  • Yedekleme, hayati önem taşır. Web siteniz, çeşitli durumlara karşı yedeklenmesi, olası risklerin önlenmesi için faydalı olacaktır.
WordPress web site yedeklemesi, zararlı kod ve virüslerden korunmanın etkin bir yöntemidir. Sistemin sunduğu yedekleme eklentisini kullanmak, bu konuda ideal bir çözüm olabilir. ya da oldukça kolay olan yedekleme işlemini, web site paneli- ayarlar kısmından kolay şekilde yapabilirsiniz. Farklı platformlarda da web site yedeklemesi yapılır.

WordPress Önlemleri

Zararlı kodlar veya virüs ihlallerine karşı alınması gereken önlemleri uygulamanız, web sitenizin devamlılığı açısından önem taşıyor. Veri tabanında olan kötü amaçlı yazılımlar, bütünsel olarak zarar verebilir. Web sitenin tamamen yok olmasına ve yedeklemesi yapılmamış ise tamamen silinmesine neden olabilir. Veri tabanını kontrol etmek ve zararlı yazılımlar olup olmadığını anlamak, site performansı açısından da yapılması gereken bir uygulamadır. WordPress siteleri için acil durumlarda yapılması gerekenleri uygulamanız, FTP işlemcisi ve dosya yöneticisi kullanmak size avantaj kazandırır. Yerel yedekleme yapmak, dosya yönetici kullanılarak indirme işlemiyle sağlanmalıdır. Tarama çalıştırılarak alınması gereken önlemler uygulanmalıdır. Kaspersky veya Malwarebytes gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı profesyonel tarayıcı kullanmak, işinizi kolaylaştıracak ve kontrol etmeniz açısından faydalı olacaktır. Önlemlerden bir diğeri de; çeşitli durumlarda FTP şifresinin değiştirilmesidir. Güvenlik önlemlerini en başta almak ve web sitenizi zararlı yazılımlardan, kötü kodlardan korumak için uygulamanız gereken basit tekniklerle konfor sağlayabilirsiniz. TMT Medya çözümleriyle, site konforunuz daima sağlanacaktır.
Written by

Leave a comment