TMT MEDYA BİLİŞİM

blank

Yazılım Nedir

Programlar yardımıyla yapılmasını istediğiniz işlemlerin elektronik sistemler tarafından tanınması ve anlaşılması için kodlama yapmanız gerekmektedir. Yazılım nedir sorusuna farklı sektörlere yönelik, benzer yanıtların verilmesi mümkündür fakat üç farklı yazılım türü bulunmaktadır. İşletim sistemi yazılımları, programlama yazılımları ve uygulama yazılımları olarak üç farklı türde incelenebilir.

Yazılım İçin Hangi Programlama Dili Gerekli?

Yazılım çalışmalarının gerçekleştirilmesi için, işinize uygun programlama dilinden birini veya birkaçını kullanmanız gerekmektedir. Bu dillerin bilinmemesi durumunda yazılım çalışmalarının gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Yazılım nedir hangi dillerle programlama yapılır sorularına onlarca farklı dile yönelik yanıt verilebiliyor. C, Visual Basic, JavaScript gibi çeşitli programlama dilleri üzerinden kodlamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Popüler Yazılım Dilleri

Yazılım nedir programlama yapmak için hangi diller kullanılır sorusuna, aşağıdaki dillerle yanıt verilmesi mümkündür;
  • Python; 30 yıldan uzun süredir kullanılan Python, kodlama yapmayı öğrenmek isteyen kişilerin denemesi önerilen dillerin başında gelmektedir. Yazılımla ilgili temeli Python ile sağlan bir şekilde atabilirsiniz.
  • Perl; NASA tarafından 1980’li yıllarda geliştirilmiş ve günümüzde hızı nedeniyle birçok projede kullanılan yazılım dilidir.
  • Objective–C; En popüler yazılım dillerinden biri olan C dilinin temel alındığı farklı bir versiyondur.
  • Groovy; Dünyaca ünlü bilişim firmaları tarafından 10 yıldan uzun süredir kullanılan, Java ‘ya sorunsuz bir şekilde kod ekleme olanağı sunan yazılım dilidir.
  • C; Yazılım dilleri arasında en eskilerden biri olan C, oyun geliştirmek ve gömülü sistemlerin kodlanmasını sağlamak için son derece kullanışlıdır. Web servisleri için program yazmak, Windows bünyesinde çalışacak programlar geliştirmek için de sıkça tercih edilmektedir.
  • Ruby; Web aplikasyonlarının geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan kodlamayı Ruby yazılım diliyle kolay bir şekilde yapmak mümkündür.
  • Go; Devasa verilerin işlenmesi, düzenlenmesi ve yeniden yazılması gereken durumlar için, Google tarafından geliştirilmiş bir yazılım dilidir.
  • R; Verilerin karşılaştırılması, özelliklerinin ve niteliklerinin raporlanması, istatistiklerin hesaplarının yapılması için birçok farklı sektörde ilgi gören yazılım dilidir. En büyük veri analiz sistemlerinden olan Google Analytics sisteminde de R dilinin kodlamasına yer verilmiştir.
  • Javascript; Hem çok popüler olması hem de diğer birçok yazılım diline kıyasla daha yavaş bir dil olmasıyla ünlüdür. Son yıllarda özellikle gizlilik ve veri güvenliğiyle ilgili eksiklikleri nedeniyle daha az kullanılmaya başlanmıştır.
  • PHP; Facebook ve Yahoo başta olmak üzere, internet sitelerinin %30’dan fazlasının PHP kullandığı bilinmektedir. Zamanla kullanım oranı azalmasına rağmen, güvenli olması nedeniyle tercih ediliyor.

Web Sitesi Hangi Yazılım Dilleriyle Yapılır?

Web sitesini kodlayarak oluşturmak ve istediğiniz düzenlemeleri yapmak istiyorsanız, kullanmanız gereken diller arasında HTML yer almaktadır. Ayrıca JavaScript ve CSS de web sitesi kodlanırken kullanılması gereken diller arasında gösterilmektedir. Yazılım nedir sorusuna, programlama işlemleri esnasında kodlar yardımıyla sisteme hangi durumda nasıl davranılması gerektiğini söyleyen bir komut bütünü olduğu belirtilmektedir. Web sitelerinde, yukarıda adı geçen 3 yazılım dilinden en az 2 tanesini kullanabilmeniz gerekmektedir. Web sitenizde gerçekleştirilecek olan işlemlerin kodlamasını yaparak, sitenizi çok daha efektif hale getirebilir ve sitenin komut dizisini hedeflediğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz.

Profesyonel Yazılım Firmaları

Web siteniz, oyunlarınız, uygulamalarınız veya programlarınız için yazılım desteğine ihtiyaç duymanız halinde, yazılım hizmeti veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Yazılım nedir kimlerden yazılım desteği alabilirim sorularına, profesyonel medya şirketlerinde programlama için komut dizininin uygun fiyatlarla oluşturulduğu belirtilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında sosyal medya danışmanlığı, SEO ve web tasarım ve program geliştiriciliği gibi birçok alanda, TMT Medya güvencesiyle hizmet alabilirsiniz.
Written by

Leave a comment